Bilgisayarı açıp kapatma meselesi II


Merhaba,

Bilgisayarı açıp kapatma meselesini okuyan arkadaşların, yazının mizah tarafını bir yana bırakıp teknik bir doneye ihtiyaları olduğunu anlamış bulunmaktayım. Fırsat bulduğumda gerçekten bilgisayarların açıp kapatmanın teknik olarak sağladığı yarar/zararları anlatıcam.

Aşağıda alıntı yaptığım yazıda ise, benim bilgisayarlar için yazdığım yazının aslında doğru olduğunu kanıtlamışcasına, bu kapatıp açma meselesinin insanlara bile yaradığını anlatıyor.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre uykunun hafızadaki hataları azalttığı tespit edildi.
Learning & Memory isimli dergide yayınlanan çalışma, Michigan Eyalet Üniversitesi’nden bilişsel sinirbilimciler tarafından gerçekleştirildi. Doç. Dr. Kimberly Fenn ile Chicago ve Washington Üniversitesi’nden meslektaşları, bir grup kolej öğrencisinde hafızadaki hatalar üzerinde çalıştılar. Önceki araştırmalar, uykunun hafızayı geliştirdiğini gösterirken, bu araştırma ilk kez hafızadaki hataları adres gösteriyor.

Katılımcılara öncelikle kelime listesi okutuldu, 12 saat sonra ise bireysel sözler dinletildi. Katılımcılara daha erken devrede hangi kelimeleri gördüklerini ya da duyduklarını tespit etmek için sorular soruldu. Bir grup öğrenci sabah saat 10’da eğitildi ve akşam saat 10’da teste tabi tutuldular. Diğer grup ise gece eğitildi ve en az 6 saatlik uykunun ardından, yaklaşık 12 saat sonra sabah test uygulandı.

Farklı uyarıcılar kullanılarak, 3 deney gerçekleştirildi. Her birinde, gece uyuyan öğrencilerin daha az yanlış kelime seçtikleri, hafızayla ilgili daha az hata yaptıkları görüldü. Zaman.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.